SNÁR PODĽA FREUDA

Sny sú v  tesnom spojení s ľudskou činnosťou  a myslením. Už primitívne  národy pripisovali  snom mimoriadnu  dôležitosť. Výklad snov  sa v klasických  starovekých civilizáciách stal vycibreným umením  a vyvíjal sa  až do súčasnosti.  V časoch osvietenstva klesol  do sveta povier, odkiaľ  sa ho podarilo vyslobodiť až zakladateľovi psychoanalýzy Sigmundovi Freudovi (1865 - 1939).

Snár, ktorý začíname uverejňovať na pokračovanie nie je zoznamom  náhodne  zostavených  povier,  ale  zoznamom  snových symbolov, zostavených na základe dlhoročných skúseností výskumov mnohých vynikajúcich zahraničných odborníkov z oblasti psychológie.

S. Freud  ako lekár veľmi skoro  objavil, že sny odzrkadľujú vnútorný svet  človeka a ich rozlúštenie  môže mať v mnohých prípadoch   rozhodujúci   význam    pre   vyliečenie   najmä neurotických a  ináč psychicky postihnutých  pacientov. Aj u zdravých ľudí však poskytuje  obsah snov dôležitú informáciu o fyzickom a psychickom stave  a vnútornom rozpoložení a naladení snívajúceho. Je  skutočne pozoruhodné,  že napriek  kultúrnym, rečovým  a náboženským odlišnostiam  rôznych národov máme  všetci jednu spoločnú, univerzálnu  reč, a to reč  snov. Sny primitívnych národov sa v symboloch ničím neodlišujú od snov národov ktoré sú na vysokom stupni  civilizácie. Reč snov sa počas stáročí a tisícročí vo svojich základných črtách nemení.

Symbolická reč snov je sústavou  obrazov a znakov, ktoré musíme rozlúštiť, ak chceme pochopiť význam sna. Vo sne sa naše vnútorné,  podvedomé túžby a predstavy  (často najmä tie, ktoré  si  vôbec  nechceme  pripustiť),  “zašifrujú” natoľko komplikovaným spôsobom, že rozlúštiť ich je naozajstným umením aj pre skutočného odborníka.

Na rozdiel od  stavu bdenia sme vo sne  schopní oslobodiť sa od akýchkoľvek platných noriem morálky a zvyklostí. “Cnostný sníva o tom, čo zlý uskutoční.” Tento výrok gréckeho filozofa Platóna, (IV. stor. pred Kr.) určite uznáme ako pravdivý, ak prídeme  na to, že  naše túžby, ktoré  podvedome nechceme priznať sú schopné istej “cenzúry”, vďaka ktorej sa naše sny pre  nás stávajú  zdanlivo nezmyselnými  a nezrozumiteľnými. Samozrejme  nie  všetky  sny   vyjadrujú  naše  nesplnené  a zakázané  túžby. Nie  všetky sú  rovnako dôležité.  Mnohé sú ovplyvnené    vonkajšími    okolnosťami.    Ak    sa   vďaka nedostatočnému  vykurovaniu  v  paneláku  ocitneme  vo sne v snehovej fujavici,  na rozlúštenie takého  sna nepotrebujeme odborníka...

Už v starom Grécku vedeli lekári, že prvé príznaky ešte neprepuknutej choroby sa prejavia vo sne. Na základe podrobného skúmania snov lekári zistili aj to, že mnohé psychické traumy, utrpené v detstve, napriek  tomu, že sú už zdanlivo prekonané  a zabudnuté,  vynoria sa  z podvedomia  a odrazia sa v snoch   dospelého   človeka.   Psychoterapeutické  výskumy dokázali aj to, že  niektoré úzkostné sny dospelých pramenia v traumách, zažitých  pri narodení. Vieme aj  to, že snívajú ešte  nenarodené deti.  V tejto  oblasti zatiaľ  vládne taká predstava,  že  pravdepodobne  dieťa  v  matkinom tele sníva o tom istom, alebo podobnom, ako matka. Napriek tomu, že novorodenec ešte  nemá nijaké vonkajšie  zážitky, je vedeckými metódami dokázané, že sníva,  len nemôžeme poznať obsah jeho snov,  lebo nám  ich nevie  porozprávať. Podľa  predpokladov niektorých známych  vedcov sny malého  človiečika pochádzajú z archaických zážitkov prvopočiatkov  vyvíjajúceho sa ľudstva. Možno by  sny mohli byť aj kľúčom  k odhaleniu tajomstva reinkarnácie, veď ako ináč si môžeme vysvetliť fakt, že veľa detí tvrdí, že  raz už žilo? Mnohí ľudia  poznajú z vlastnej skúsenosti, že pri príchode na neznáme miesto majú pocit, že tam už niekedy boli, hoci s  istotou vedia, že tam nikdy byť nemohli. Aspoň nie v  tomto živote... Americký vedec, profesor Ian Stevenson zozbieral  šesťsto vyjadrení týkajúcich sa týchto tvrdení detí, z rôznych kútov sveta, medzi iným z Ceylónu, Brazílie, Libanonu a  Aljašky. Zvláštnosťou jeho zbierky je  to, že deti,  ktoré rozprávali svoje  snové zážitky týkajúce sa reinkarnácie, mali  takmer vo všetkých prípadoch menej ako deväť rokov.

Či už veríme  v reinkarnáciu, alebo nie, ostáva  na každom z nás.  Nesporné je,  že deti  snívajú častejšie  a živšie ako dospelí. Mnohé tri  až päťročné deti majú často  sny, v ktorých sú prenasledované  alebo napadnuté divokými zvieratami. Levy, tigre, šarkany, ale často  aj psy, sú v detských snoch väčšinou  len symbolom  veľkého a  mohutného -  trestajúceho vychovávateľa, od  ktorého sa dieťa bojí.  Zvieratá môžu mať ženský (krava, pavúk), alebo mužský (väčšina šeliem) charakter. Striga je jednoznačne ženským symbolom. Ak dokážeme tieto symboly rozoznať, zistíme ľahko, či osoba, ktorej sa dieťa bojí, je muž, alebo žena. Dieťa prechádza rôznymi fázami vývoja, pričom sa snaží o čoraz väčšiu samostatnosť. V období vzdoru sa  snaží nájsť a uplatniť svoju  osobnosť. Keď ho v tomto  období  príliš  obmedzujú,  dieťa ostáva bojazlivé, zakríknuté a úzkostné sny u neho môžu prerásť až do chronického  utrpenia,  čo  je  sprevádzané  viditeľnou nervozitou. Neskôr, vo veku  päť, šesť rokov sa v  úzkostných snoch môže prejaviť strach z kastrácie, ktorý je veľmi častý aj u úplne normálne sa vyvíjajúcich sa  chlapcov. Je podvedomým pokusom o potlačenie vyvíjajúcich sa erotických pocitov. Nie je však výnimočný  ani u  dievčat. U  sedem až  desaťročných detí sa často  vyskytujú sny,  v ktorých  je neriešiteľným problémom zvládnutie   nejakého  dopravného   prostriedku  ktorému  sa pokazilo riadenie  a rúti sa bezmocne  do priepasti. Nutkavé sny sa  vyskytujú vo veku  trinásť až šestnásť  rokov. Sú to sny, ktoré aj po prebudení pôsobia tak, že nútia človeka uskutočniť istý  čin, alebo chovať sa  takým spôsobom, akým by sa  za iných  okolností  nikdy  nechoval. Táto  činnosť vždy súvisí s predchádzajúcou činnosťou  vo sne. Človek, ktorý sa práve  prebudil z  nutkavého  sna  nedokáže rozlíšiť  sen od skutočnosti a  preto aj po  prebudení pokračuje v  činnosti, s ktorou začal vo sne.

Sny, ktoré  spĺňajú určité túžby môžeme  teda odlíšiť od úzkostných a  nutkavých snov. Duša si  v obrazoch sna nachádza často uspokojenie zakázaných,  neprípustných, a preto potlačených  túžob, ktoré  sa, pokiaľ  sa im  nedokážeme otvorene postaviť zoči-voči, neustále predierajú v rôznych formách na povrch.  Náhrada skutočnosti  je vo  sne často  veľmi skrytá a zašifrovaná, tým viac, čím  nepríjemnejšia a skrytejšia je túžba. Skoro všetci poznáme opakujúce  sa sny, alebo sny “na pokračovanie”, ktoré  prichádzajú k nám vtedy,  ak jeden sen nestačí na vyriešenie problému a uľahčenie.

Ak sa  chceme pokúsiť rozlúštiť  zmysel svojich snov,  alebo snov  svojich blízkych,  nemôžeme sa  plne spoľahnúť  len na symboly, uvedené  v snári. Nie  všetky sny sa  dajú vylúštiť len  s jeho  pomocou. Príčinou   je to,  že každý  človek je schopný “vyrobiť”  si vlastné symboly,  platné len pre  jeho osobu, ktoré  v neposlednom rade závisia  aj od jeho inteligencie. Z  tohto dôvodu, skôr, než  sa pustíme do vylúštenia istého sna, mali by sme si utvoriť správny obraz o osobnosti a duševných vlastnostiach snívajúceho.  Odporúča sa vytvoriť si zoznam  vlastných snových symbolov a  presný a čo najpodrobnejší opis  snov, v ktorom nevynecháme  ani tú najmenšiu, zdanlivo  úplne nezmyselnú  podrobnosť. Najlepšie  je, ak si k posteli  nachystáme  zápisník,  a  okamžite  po prebudení, zapíšeme všetko,  čo sme si  zapamätali. Aj uprostred  noci, lebo napriek  všetkým predsavzatiam zapamätať si  ho, sen sa veľmi  rýchlo rozplynie,  alebo súvislosti,  ktoré tesne  po prebudení  chápeme,  sa  v  priebehu  niekoľkých minút stanú nezrozumiteľnými.  Mená a  čísla zaznačme  najskôr, lebo ich najrýchlejšie zabudneme.

A nemali by sme  zanedbať ani tú skutočnosť, že  sami k sebe možno nebudeme dosť kritickí, práve na základe toho, že máme sklon  ignorovať   práve  tie  fakty,   ktoré    pre   nás najnepríjemnejšie.  Môže nám  byť však  útechou už spomenutý Platónov výrok, aj keď  nijak nevylučuje skutočnosť, že prasati sa väčšinou sníva práve o kukurici...

 

 

Naše sny  sú podľa jednej hypotézy  okyptenými a nedokonalými zlomkami tých našich dojmov, ktoré  získava naša duša počas putovania astrálnou ríšou, počas spánku. Teória existencie astrálneho tela v  západnom okultizme pochádza z  veľkej časti od mága, liečiteľa a alchymistu 16.storočia,  Paracelza, ktorý bol  pevne presvedčený, že Slnko,  Mesiac, planéty a hviezdy  ovplyvňujú telesné aj duševné pocity človeka.  Dospel k záveru,  že sa to  nedeje priamou cestou, ale prostredníctvom „astrálneho tela“, ktoré funguje ako sprostredkovateľ.     Výraz     „astrálny“     poukazuje     na    spojitosť s hviezdami.Podstatu telesnej existencie ľudí aj zvierat tvoria astrálne  častice.  Paracelzovu  teóriu  prevzali  západní  okultisti a rozšírili ju v takých smeroch, že Paracelzus by ostal veľmi prekvapený.

ASTRÁLNE ROVINY

Väčšina moderných západných okultistov verí nielen v existenciu astrálnych tiel, ale aj zvláštnych nemateriálnych svetov - tzv. „astrálnych rovín“. Tieto údajne existujú  mimo čas a priestor, ale nie  sú len  výplodom fantázie.  Podľa tejto  teórie, naopak, práve „materiálny svet“ nie je ničím  iným, ako ilúziou - odrazom nadprirodzených astrálnych rovín  prostredníctvom nášho podvedomia. Všeobecne rozšírený názor, že svoje vedomie vedia preniesť do astrálnej roviny len rodení parapsychológovia, je mylný. Mnohí západní ezoterickí myslitelia, napr. Rudolf Steiner,  zastávajú názor, že keď sa ponoríme do sna, vždy vstupujeme  do čudného sveta astrálneho vedomia. V prípade, že je to  naozaj tak, potom naše sny sú spomienkami našich ciest,  a pretože astrálne „cestovanie“  sa odohráva mimo ča s a priestor, táto teória vysvetľuje  mnoho prípadov, keď sny predpovedajú budúcnosť.

SYMBOLICKÝ VÝZNAM SNOV

Názor, že sny nie sú len nezmyselným zoskupením nepodstatných obrazov a výjavov, ale majú  rozlúštiteľný význam, nie je ničím novým.  Príkladom tohto  sú systémy  freudistických a  jungistických psychoanalytikov na  rozlúštenie snov. Prívrženci  Freudovej teórie napríklad považovali  všetky predmety, ktoré sú  schopné meniť svoj rozmer a takisto predmety, ktorými možno spôsobiť rezné alebo bodné zranenia alebo  preniknúť do niečoho,  napr. perá, dáždniky,  dýky, nože  atď. za  falický symbol  a všetky  uzamykateľné, alebo  ťažko prístupné  priestory, napr.  skrine, šuplíky,  jaskyne, tunely,  za symbol vagíny.  Mnohí však - hoci nepopierajú  platnosť tohto výkladu myslia, že pomocou tradičných  výkladov snov môžeme nazrieť  do budúcnosti a odhaliť,  čo nám  chystá osud.  Za týmto  zdanlivo naivným  náhľadom sa skrýva predstava, že vo svojich snoch blúdime časopriestorom a formou  symbolov  vraciame  „spomienky  na  budúcnosť“. Napríklad sen, v ktorom sa  odohráva nejaká nehoda, či  katastrofa, údajne znamená šťastie, a ak sme vo sne chorí, znamená to, práve naopak, zlepšenie zdravia.  Ak sa  nám sníva  o poprave,  znamená to  istý úspech. Za predpokladom, že  sny viacmenej značia  pravý opak skutočnosti,  sa  skrýva myšlienka, že vo sne  vidíme vlastne zrkadlový odraz udalostí, ktoré sa majú odohrať.

PREDVÍDAVÉ SNY

Rozprávky o predvídavých snoch sú také staré, ako ľudstvo samo. S  takýmito príbehmi sa stretávame  už na prastarých egyptských papyrusoch, v  Starom zákone a vo  folklóre. Nemôžeme ich považovať jednoducho za legendy a rozprávky,  pretože aj v novoveku sa môžeme dočítať o  pravdivých predvídavých snoch, ktoré  si zaslúžia pozornosť. Jeden z najpodivnejších sa odohral v roku 1933 s deväťdesiatročným kvakerom Johnom Williamsom, zarytým odporcom fajčenia, alkoholu a konských dostihov. V deň  dostihov sa zobudil zo sna, v ktorom počúval prenos  z derby (čo nikdy nerobil)  a zapamätal si mená dvoch zo štyroch  koní, ktoré v jeho sne  zvíťazili. Mená koní boli Hyperion a King Salmon. Sen na  neho urobil taký veľký dojem, že ho porozprával svojim dvom priateľom ešte pred začiatkom pretekov. Vypočul  si napriek  svojim zásadám  aj priebeh  derby. Na jeho veľké prekvapenie zvíťazil Hyperion a King Salmon dobehol ako druhý. 

PRIRODZENÉ VYSVETLENIE

Je možné, hoci trochu menej pravdepodobné, že na predvídavosť sna Johna Williamsa existuje aj prirodzené vysvetlenie. Zoznam mien koní,  ktoré sa  mali zúčastniť  dostihov, mohol  vidieť v novinách a vo sne  sa mu úplnou náhodou  vynorili v pamäti mená  dvoch koní. Predvídavý - veštecký  charakter tohto sna by sme  s úplnou istotou mohli uznať len vtedy, keby bol  vo sne uhádol mená všetkých víťazných koní všetkých behov z celých pretekov. Práve toto sa prihodilo v roku 1946 a 1947 Johnovi Godleyovi-neskoršiemu Lordovi Kilbrackenovi.

Prístup primitívnych  a kultúrnych národov k  významu snov je na rovnakej úrovni. Prikladajú im rovnako veľký význam. V mimoriadne bohatej  kultúre austrálskych domorodcov  zaberá dôležité miesto komplikovaná predstava  známa pod pojmom  „čas sna“. Aby  sme mohli pochopiť význam tohto výrazu, oboznámime sa trochu s históriou austrálskeho  národa. Praobyvatelia  sa  prisťahovali  približne pred dvadsaťtisícimi  rokmi z  Ázie k  severným brehom  Austrálie. Tu sa rozdelili na skupiny, ktoré boli nedostatkom vody prinútené žiť kočovníckym  životom. Na  týchto  prvých  osadníkov a  nimi vytvorený štát, spomínajú  dnešní domorodci, keď vstúpia  do „času sna“. „Čas sna“ značí po jednej stránke obdobie zrodenia štátu a ľudu, to idilické obdobie, v ktorom ešte noha Európana na územie Austrálie nevstúpila.  Druhá súvislosť  je dnešná:  Domorodci sa  do tohto ťažko identifikovateľného stavu  dostávajú cez sny  symbolického významu, alebo cez  určitý, slovami nevyjadritelný stav  duše. V tomto stave sa snívajúci  odtrhne od každodenného  života a vyberie  sa na dlhé duševné putovanie.  Počas svojej cesty sa  stretáva s prastarými aj novšími duchmi a so snovými  súčasťami austrálskej krajiny - skalami, vtákmi, zvieratami, potokmi a  hmyzom. Tieto prírodné javy majú pre austrálskeho  domorodca rovnako veľký význam  ako duchovia jeho predkov, počas „času sna“ sa  s nimi úplne stotožňujú. K pochopeniu obsahu zložitého pojmu „čas sna“ napodiv nemajú najbližšie antropológovia  ani psychológovia,  ale surrealistickí  maliari a básnici. Viera surrealistov, podľa ktorej sny  a  snové stavy nemajú síce materiálny charakter,  ale predsa sú  skutočnosťou, umožnila pochopiť a priblížiť  sa prívržencom  surrealizmu  snáď  najbližšie k  stavu, v ktorom sa  austrálski domorodci nachádzajú v  „čase sna“. Surrealisti  považujú sny  za výbuch  vulkánu nevedomia,  ktorým sa silné a mnohovýznamové symboly alebo archetypické  sily dostávajú do každodenného všedného vedomia.

VIERA SURREALISTOV

Stav v čase sna umožní  snívajúcemu preletieť zo stavu, ktorý je považovaný za skutočný, do ešte skutočnejšej dimenzie. Táto teória sa  v tomto bode  zhoduje s prastarými  východnými aj západnými ezoterickými  učeniami a  ešte tradičnejšou  a staršou  austrálskou kultúrou.  Myšlienka „času  snenia“, či  už je  taká primitívna ako prastará austrálska  kultúra, alebo taká  moderná ako surrealizmus, sa dokonale  zhoduje s teóriou  Jungovho „kolektívneho podvedomia“. Podľa tejto teórie totižto v  každom z nás funguje určitý podvedomý kolektívny duch,  ktorý v sebe zjednocuje  všetky skúsenosti a múdrosti celého  ľudstva, žijúceho od vzniku  života na našej planéte. Toto spoločné vedomie je zbierkou symbolických obrazov a vizuálnych foriem. Keď spíme, alebo sa  z nejakého dôvodu dostaneme do zvláštneho stavu odlišného od navyknutej normy, čerpáme z tohto kolektívneho vedomia symbolickou formou. Preto sa naše sny podobajú surrealistickým obrazom.

 

Najčastejšie snové symboly

  Sny sú vysvetliteľné rôznymi  spôsobmi. Niektoré z tradičných uvedených vysvetlení sú staré niekoľko storočí.

Stôl: Dobré  znamenie, sľubuje príjemný domov  a šťastné manželstvo.

Posteľ: Kupovať, znamená sťahovanie,  alebo zmenu spôsobu života alebo kariéry.

ZOO:  Prechádzka v nej znamená zmenu v zamestnaní k lepšiemu.

Žralok: Nepriateľ sa nás snaží zničiť.

Hrnček: Ak je plný - šťastie, ak prázdny - sklamanie.

Jednorožec: Dostaneme obchodný alebo úradný list.

Oblaky: Biele, strieborné alebo zlaté sľubujú príchod šťastia, sivé a čierne - opak. Belasé značia materiálne  zlepšenie, žlté  -  ťažkosti a červené upozorňujú   na nebezpečenstvo.

Zuby:  Trhanie značí stratu priateľa.

Kúpanie: V hlbokej vode - príjemné prekvapenie, v plytkej vode - nepríjemnosť.

Hlasy: Ak nevidíme hovoriaceho, budeme sa obávať a trápiť.

Manželstvo: Vidieť svadbu iných znamená šťastie, svoju opak.

Sneh alebo ľadovec: Čoskoro dostaneme dôležitú správu.

Mesiac:  Spája sa  vždy so  sexualitou. Zlepšenie  sexuálneho alebo citového života.

Havran: Strata peňazí, sklamanie, súperenie.

Cudzí: Ak vo sne  stretneme cudzieho človeka, môžeme očakávať dôležité zmeny v živote.

Meč: Ak ho nosíme, značí, že  sme veľmi namyslení, z čoho nám vyplynú vážne nepríjemnosti.

Kľúče: Nález  znamená dobrú zmenu  v citovej oblasti,  strata  opak.

Mačka: Čierna prináša šťastie, ostatné sklamanie.

Lozenie: Vždy  je znakom šťastia,  čím vyššie vylezieme,  tým väčšie náhodné šťastie.

Strýko: Môžeme očakávať návštevu  neznámej osoby a prekvapivé správy.

Potkan:  Komu sa  zjaví vo  sne, môže  počítať s nebezpečnými nepriateľmi, ak potkana vo sne zabijú, nepriateľ utrpí porážku, ale ak nie, ...

Lietanie: Výstraha, aby sme neboli príliš ctižiadostiví.

Tanec: Ak vo sne tancujeme,  zlepší sa náš vzťah k niektorému známemu.

Tis : Šťastne sa vyhneme vážnej nehode.

Cestovanie: Máme dobré vyhliadky, pravdepodobne v materiálnej oblasti.

Ropucha: Upozorňuje  na to, že  niekto nám chce  uškodiť, ale môžeme sa tomu vyhnúť.

Krv: Niekto nás požiada o  pomoc, ktorú by sme nemali odoprieť.

Súťaž: Zúčastniť  sa súťaže znamená také  vábenie, ktorému by sme nemali odolať.

Voda: Pozerať do vody - upozornenie, aby sme sa vyhli unáhleným činom.

Medveď: Treba si dať pozor, či v symbole zvieraťa nie je výstraha pred kamarátmi, ktorí nám chcú niečo "zavesiť".

 

.